На 23 юни 2023 г. в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив „Добролетие – център за грижа“ организира и проведе първият безплатен концерт ориентиран само към инвалиди, възрастни и трудноподвижни хора.
Пред хората с увреждания беше представен проектът на Калоян Куманов „Нощ на танго и цигански романси“. Концертът разказа историята на тангото – от началото, поставено от знаменития аржентински музикант Карлос Кардел, преминаването в т. нар. „novo tango“ на инструменталиста Астор Пиацола до съвременното звучене на големия френски композитор и интерпретатор Ришар Галиано. На събитието присъстваха над 70 човека – хора в инвалидни колички, слепи и трудноподвижни от КСУ „Св. Георги“ Пловдив, ДКПФУ-Пловдив, Национален център за рехабилитация на слепи, както и граждани доведени от свои близки. Целта е да подкрепим уязвимите групи от хора, които често се лишават от културни мероприятия заради недостъпната среда на културните институции. Всички участниците получиха освежителни напитки, комплимент чаши, а дамите и свежа роза. Вижте видео от събитието тук: Съдействие оказаха от община Пловдив, които осигуриха част от специализирания транспорт, както и възможност за популяризиране на събитието чрез своята вътрешна мрежа, а ръководството на „Исторически музей“ в лицето на г-н Иванов осигури залата безвъзмездно. Подкрепа получихме и от г-н Йордан Камджалов – световноизвестен диригент и обществен деятел, който направи специално изявление за концерта. Събитието беше отразено от повече от десет дигитални медии, а по БНР управителят инж. Николай Чалъково и психолог Нели Димитрова отправиха покана, споделиха каква е целта на концерта и как той би допринесъл за справяне със социалната изолация и води до подобряване живота на трудноподвижните хора. Послание от Маестро Камджалов за събитието
Целта на мероприятието е да стане традиционно и в бъдеще да се провеждат т.нар. „Месеци на грижата“ – събития състоящи се от 3 събития на месец – 2 пъти в годината, напролет и през есента. Тъй като концертът се прие добре от широката общественост, имаме увереността, че популярността му ще нараства с оглед многото на брой потенциални посетители. Само за Пловдив около 10% от населението има увреждания (според изследване на ИПИ 2021 г.).
Настоящият концерт се осъществи с помощта на доброволци, като парамедиците от „Доброволно формирование Пловдив 112“ и други граждани, заявили желание да се включат. В бъдещите мероприятия за натрупване на опит ще бъдат включени и студенти специалност „Социалните дейности“ от Пловдивски университет, както и доброволци от БЧК, а също и млади музиканти, които имат нужда от трупане на опит пред публика.



Ако желаете да подкрепите бъдещите събития под каквато и да е форма, моля, свържете се с нас на посочените КОНТАКТИ.