Активният социален живот не е само за младите хора. Възрастните също имат нужда от социални контакти.
Социалното взаимодействие влияе на нашето психическо и емоционално благополучие, а това само по себе си се отразява на цялостното ни здраве.
С напредване на възрастта сме склонни да преживяваме по-интензивно промените в живота. Възрастните хора са с по-висок риск от влошено здраве. По – склони са да изпитват чувство на самота и депресия. Физическите ограничения могат да затруднят общуването. За много възрастни е предизвикателство да се срещат с нови хора, места, културни мероприятия и да останат социално активни.
Ако вие или някой около вас, когото обичате, сте възрастни хора, важно е да бъдете по – активен в общуването, или да осигурите на вашите любими близки по-активно общуване. Намерете възможност да се срещате с хора и да се свързвате с приятели. Взаимодействията било то лични или онлайн могат да ни помогнат да живеем по-щастлив и по – дълъг живот.
Поради каква причина активния социален живот е важно за остаряването в добро здраве?
- Социалните възрастни хора са склонни да бъдат психически по-здрави
Прекарването на време с другите предотвратява чувството на изолация, намалява риска от депресия. Възрастните хора, които общуват редовно, са по-малко склонни да изпитват чувство на отчаяние и безполезност.
- Общуването насърчава възрастните хора да бъдат физически активни
Излизането и срещата с хора ни кара да се движим. Самото посещение на събитие или среща с приятел изисква движение.
- Социалните дейности подхранват чувството за принадлежност
Ефектът от остаряването може да разклати чувството на принадлежност. Общуването помага на възрастните да се чувстват част от общността, да преодоляват усещането за изолация, да внася разнообразие в ежедневието.
- Приятели ни помагат да намалим стреса и да подобрим настроението
Разговорът с добър приятел може да помогне на човек да се отпусне.
Споделянето на радости и тревоги осигурява отдушник на възрастните хора да намерят здравословен начин да се справят с това, което чувстват и преживяват. Биха могли да бъдат подпомогнати и от специалисти психолози и психотерапевти.
- Социализацията може да повиши самооценката на възрастния човек
Остаряването може да направи трудно или невъзможно да правим нещата, които сме правили преди, като работа или занимание с хобита. Това може да доведе до чувство на безполезност, което може да се влоши с напредването на възрастта. Хората около нас ни напомнят какво ни прави уникални и ценни. Дават смисъл в живота ни. Приятелството изисква даване и вземане. Да си част от това, човек разбира, че е необходим и желан.
Наличието на повече хора в живота на възрастните им дава повече места да търсят подкрепа, ако имат нужда от нея.
- Семейни и социални взаимодействия с възрастни хора
С напредване на възрастта семейните събирания стават още по-важни, тъй като възрастните хора търсят увлекателни начини да общуват и да бъдат въвлечени в света извън къщата. За много възрастни хора това изглежда като гледане на внуци през уикендите, излизане за вечеря или разходка със семейството. Тези дейности не само поддържат хората активни с напредване на възрастта, но предлагат чувство за цел. Ако не се намирате близо до семейството си или имате възрастен родител, който живее далеч, може би и трудно подвижен, може да помислите за общност за възрастни хора в близко бъдеще. Тези общности не са само места за хора, които се нуждаят от грижи – те са и за възрастни хора, които се нуждаят от социални възможности, които може да не са в състояние да намерят в настоящата си жизнена ситуация.